Publiceret: 10/02 2012 08:43 | Opdateret: 06/03 2012 12:45

Fyraftensmøde om det psykiske arbejdsmiljø i 3F Aabenraa

Onsdag den 8. februar havde miljøudvalget i 3F Aabenraa, arrangeret et fyraftensmøde for afdelingens arbejdsmiljørepræsentanter (AMR) og tillidsrepræsentanter (TR).

Emnet var det psykiske arbejdsmiljø og var valgt på opfordring af afdelingens AMR og TR i 2011. Miljøudvalget havde inviteret miljøkonsulent Henrik Hansen fra forbundet. Han fortalte om konflikter, mobning, trivsel og hvordan dårlig kommunikation mellem medarbejdere og ledelse kan påvirke en arbejdsplads negativt. Der blev vist en kort film om mobning og hvordan kollegaer samt ledelse kan medvirke til at udelukke en ny medarbejder fra fællesskabet på arbejdspladsen, så kollegaen må forlade arbejdspladsen.

Udvalget kunne glæde sig over, at der kom 26 medlemmer til fyraftensmødet. De deltog alle aktivt i en livlig og spændende debat efter Henriks oplæg og filmen. De fremmødte synes at det er svært at beskæftige sig med psykisk arbejdsmiljø i dagligdagen. Der var en drøftelse af, om det var bedre at AMR og TR "gjorde noget" end slet ikke at gøre noget, så arbejdsmiljøet ikke bliver " så dårligt" at der er medarbejdere der forlader arbejdspladsen på grund af et ubehageligt psykisk arbejdsmiljø.

Miljøudvalget blev opfordret til at "lave" et arrangement, hvor der kommer focus på hvordan den enkelte AMR eller TR på arbejdspladsen kan støtte eller snakke med en kollega der har det dårligt p.g.a ringe trivsel samt uholdbar psykisk arbejdsmiljø på arbejdspladsen. Miljøudvalget vil arbejde videre med muligheden for at planlægge et arrangement med det ønskede emne.

 

På miljøudvalgets vegne

Ida Gram.






Læs op
Print
Send

Nyheder


Tilmeld nyhedsbrev

 

Meld dig ind

Meld dig ind

Få en stærk fagforening i ryggen. 3F er en fagforening med både hjerte og fornuft.
Læs mere.

Gode links

Link til AF Jobnet