Kære medlem.
Som du sikkert ved, har 3F Bornholm indledt en konflikt mod Hotel Siemsens Gaard, Havnebryggen 9 i Svaneke. Baggrunden for dette er, at vi ikke har kunnet få en dialog om indgåelse af overenskomst på virksomheden.
En lovlig varslet sympatikonflikt fra 3F Transportgruppen og 3F Industrigruppen træder i kraft torsdag d. 17. juni, fra hvilken dato intet medlem af 3F, beskæftiget ved arbejdsgiverforeningen DI og Dansk Erhverv eller deres underorganisationer, må beskæftige sig med arbejde og leverancer til Hotel Siemsens Gaard
For at understøtte sympatikonflikten, og protestere imod de vilkår det vil føre til, hvis en virksomhed ikke har overenskomst, er der arrangeret en demonstration foran Hotel Siemsens Gaard, på lørdag kl. 10-14. Vi håber på flest mulige deltagere, og du opfordres derfor til at deltage. Kan du ikke hele tiden, så kom bare så længe du kan. Snak med dine kolleger og tag gerne dem med.
På afdelingens vegne
Jonna Nielsen
Formand
Har du et spørgsmål? Vi sidder altid klar ved telefonerne til at hjælpe dig.
Hvis du er medlem af 3F, skal du logge på Mit3F for at kontakte din afdeling.
Bliv ringet op af 3F og få hjælp til at melde dig ind.
Er du medlem af 3F skal du logge på Mit3F for at kontakte din afdeling.
Spørg os om alt. Vi svarer hurtigst muligt
Er du medlem af 3F skal du logge på Mit3F for at kontakte din afdeling.