Et betonsjak på 13 mand, som laver fundament med armering og beton, hævede deres løn ved at bruge prislisten, skriver Opmålerforeningen på deres hjemmeside.
”Firmaet havde tilbudt en pris, som derefter blev opmålt med prislisten, hvilket endte med en stigning på 14,4% på total sum uden ekstra arbejde”, oplyser sjakbajs Casper Wendt.
Simon Segall Martinsen, der er opmåler for jord- og betonarbejderne i Storkøbenhavn og Nordsjælland, udtaler:
”Vores prisliste er mindstepriser som altid kan forhandles til en højere pris. Mange gange er virkeligheden noget mere kompliceret end prislisten og så skal man forhandle resten. Opmålerne hjælper gerne med det, men som udgangspunkt skal man selv forhandle. Og der kan vi heldigvis tilbyde Akkorduddannelsen, som er en 4 ugers uddannelse i akkord.”
Akkorduddannelsen
Der er flg. moduler:
Du skal tilmelde dig via din fagforening.
Har du et spørgsmål? Vi sidder altid klar ved telefonerne til at hjælpe dig.
Hvis du er medlem af 3F, skal du logge på Mit3F for at kontakte din afdeling.
Bliv ringet op af 3F og få hjælp til at melde dig ind.
Er du medlem af 3F skal du logge på Mit3F for at kontakte din afdeling.
Spørg os om alt. Vi svarer hurtigst muligt
Er du medlem af 3F skal du logge på Mit3F for at kontakte din afdeling.