Nyheder
Byggefagenes Samvirke: Festival for Fællesskab og Frihed Byggefagenes Samvirke inviterer til ” Festival for Fælleskab og Frihed” i vinter 2025 og foråret 2026

Kom til fire spændende aftenmøder med oplæg og debat om vores demokrati og vejen til indflydelse i samfundet. Og deltag i en gratis tur til Bruxelles med rundvisning i Europa Parlamentet, fællesspisning og overnatning

Klog på demokrati
Vi lever i et af verdens mest demokratiske lande og borgerne har stor mulighed for indflydelse på beslutninger. Men hvordan foregår folkestyret egentlig i virkeligheden?

Vi vil kigge demokratiet efter i sømmene. Fra EU-Parlamentet og Folketinget til kommunalbestyrelsen og egen fagforening. For i fællesskab at blive klogere.

Frihed til debat
Idealet om frihed fremhæves ofte af liberale kræfter som deres opfindelse. Men i sidste ende er det vores stærke fællesskab, der sikrer os frihed – det, vi kalder solidarisk frihed.

Men hvilken form for frihed er det, vi ønsker os? Hvad kan betale sig at gøre i fællesskab? Hvor vigtig er solidariteten for sammenhængskraften i samfundet?

Program for festivalen

Officiel åbning og info om Bruxelles-tur
Velkomst v. Henrik Juul Rasmussen, formand for Byggefagenes Samvirke og Nikolaj Willumsen fra Danske Byggefag.
Obligatorisk deltagelse for dem, der skal med til Bruxelles.
Tid & Sted: 11. november, kl. 16.00-18:00, Dansk El-forbund i Tikøbgade 9.

Bruxelles tur-retur
Besøg i Europa Parlamentet og meget mere. Få tilsendt information og det endelige program ved tilmelding.
Tid & sted: 18.–19. nov., Kastrup Lufthavn og Bruxelles

Demokratiets tilstand – dengang og nu
Oplæg og debat. Flere detaljer på vej
Tid & sted: 22. januar 2026, Sluseholmen 2-4

Den Danske Model til serviceeftersyn
Hvorfor vi skal kæmpe for at styrke den? Flere detaljer på vej.
Tid & sted: Den 19. marts 2026, Sluseholmen 2-4

HEMMELIG GÆST og grill
Afrunding og evaluering med grill og oplæg af hemmelige gæster. Mere info på vej.
Tid & sted: 16. april 2026, Sluseholmen 2-4

Bruxelles-turen: Praktisk information

  • Turen arrangeres i samarbejde med Enhedslisten og EU-Parlamentet.
  • Deltagelse er for dig, som er medlem hos en af Byggefagenes Samvirkes medlemsforeninger. Vi betaler for fly og overnatning. Forplejning knokler vi på at finde finansiering til.
  • Pladserne til turen fordeles efter først-til-mølle-princippet
  • Tilmelding er senest den 25. september 2025.
  • Tilmelding skal ske via din fagforening. Der bliver opkrævet et gebyr svarende til flybilletten, hvis du trods tilmelding ikke møder op.
  • Info-møde om turen (obligatorisk): 11. november kl. 16-18:00 hos Dansk El-forbund København i Tikøbgade 9, 2200 København N.

Spørgsmål til turen kan rettes til:
Rune Eltard på mail: res@blikroer.dk eller mobil: 91892669

Der vil løbende komme opdateringer om oplægsholdere på bygsam.dk og via Byggefagenes facebookside.


Masser af fordele med 3F Som medlem af 3F får du mange gode fordele og rabatter:
  • Rabat på dine forsikringer
  • Rabat i mere end 1.300 butikker og webshops
  • Fri adgang til 3F Superliga
Kontakt