Nyheder
Konflikt på Børsen førte til aftale med Dansk Erhverv Tirsdag morgen var ca. 200 hundrede håndværkere og aktivister mødt op på Børsen-byggeriet i København for at protestere og håndhæve en igangværende sympatikonflikt på byggepladsen. Efter få timers aktion blev der landet en aftale som afsluttede konflikten.

Konflikten skyldtes at en af de virksomheder, der arbejdede på byggepladsen, Domus Ejendomsservice, siden 2021 har været omfattet af en lovligt varslet sympatikonflikt i FH. Konflikten betyder, at ingen organiserede arbejdere må arbejde på byggepladser, hvor Domus Ejendomsservice udfører arbejde – som i dette tilfælde på Børsen.

Ud over Domus Ejendomsservice arbejdede også en anden sympatikonfliktramt virksomhed, DK Akustik på Børsen. Denne virksomhed er konfliktet af Malerforbundet og sympatikonfliktet i FH.

Begge konflikter stod på FH’s sympatikonfliktliste, som tilmed bliver udgivet på Dansk Erhvervs hjemmeside også.

Tidlig morgen
Aktionen startede tidligt, og da fagforeningen efter et par timer blev kontaktet af bygherren, Dansk Erhverv, kom der skred i tingene. Der blev sat et møde op på byggepladsen mellem Dansk Erhverv samt repræsentanter fra fagforeningerne.

Alle parter var enige om at få lavet en aftale, som kunne afslutte konflikten. De entreprenører på pladsen, som havde hyret de konfliktramte firmaer, havde opsagt samarbejdet. Det blev desuden aftalt, at virksomhederne ikke vender tilbage på byggepladsen uden at have tegnet overenskomst og skulle der dukke underbetalingssager op hos de konfliktede underentreprenører, så vil hovedentreprenørerne hæfte for dette.

Der var enighed om at ved nye udfordringer, skal problemerne løses gennem dialog mellem Dansk Erhverv og fagforeningerne. Desuden blev fagforeningerne inviteret til at komme med input til klausulerne på byggeriet.

Det blev også aftalt med Dansk Erhverv som bygherre, at det var naturligt at fagforeningerne under Byggefagenes Samvirke kan besøge byggepladsen og snakke med håndværkerne.

Se også FHs sympatikonfliktliste.

Yderligere info vedr. konflikten på Børsen:
Rasmus Kreutzmann, tlf.: 60217011.


Masser af fordele med 3F Som medlem af 3F får du mange gode fordele og rabatter:
  • Rabat på dine forsikringer
  • Rabat i mere end 1.300 butikker og webshops
  • Fri adgang til 3F Superliga
Kontakt