Nyheder
Ny praksis på arbejdsskadeområdet Det betyder at du kan have krav på erstatning for tab af erhvervsevne

En ny Højesteretsdom fra april 2026 underkender arbejdsskademyndighedernes mangeårige praksis i de såkaldte ”bagatelgrænsesager”

Hvad er en ”bagatelgrænsesag”?

Man skal have et indtægtstab på mindst 15 %, før man kan få erhvervsevnetabserstatning.

I mange år forstod myndighederne reglerne sådan, at indtægtstabet skulle være tæt på 15 %, før det kunne give erstatning.

Det har Højesteret underkendt.

Højesteret har nu fastslået, at et indtægtstab først er ”bagatelagtigt”, hvis indtægtstabet er under 5 %.

Det betyder, at indtægtstab på 5-15 % kan kræves erstattet.

Er jeg omfattet?

Dommen har betydning for dig, hvis:

  1. Du har fået anerkendt en arbejdsskade.
  2. Du fik afslag på erstatning, fordi myndighederne vurderede, at dit erhvervsevnetab var under 15 %.
  3. Du havde et faktisk indtægtstab på mindst 5 % som følge af arbejdsskaden.
  4. Dit indtægtstab var klart og varigt.
  5. Afgørelsen blev i sin tid truffet af AES (eller tidligere Arbejdsskadestyrelsen, Sikringsstyrelsen eller Ankestyrelsen).

Hvilke sager er ikke omfattet?

  • Forældede arbejdsulykker: Arbejdsulykker der er sket for mere end 30 år siden (indtil juni 1996) er ikke omfattet, da de er forældede. Der gælder ikke nogen forældelse for erhvervssygdomme.
  • Manglende årsagssammenhæng: Sager, hvor det fastslåede indtægtstab ikke skyldes arbejdsskaden, er ikke omfattet. Afslag, der er begrundet i manglende årsagssammenhæng mellem arbejdsskaden og indtægtstabet, står derfor ved magt.

Jeg tror, at min sag er omfattet – hvad gør jeg?

Du kan kontakte os, hvis du mener at din sag er omfattet af den nye praksis
og vi kan også hjælpe dig med genoptagelsen, hvis din sag er omfattet.

Masser af fordele med 3F Som medlem af 3F får du mange gode fordele og rabatter:
  • Rabat på dine forsikringer
  • Rabat i mere end 1.300 butikker og webshops
  • Fri adgang til 3F Superliga
Kontakt