Nyheder
Arbejde uden løn er ikke i orden ADVARSEL – ADVARSEL - ADVARSEL
Arbejde uden løn er ikke i orden.

Vi har desværre flere gange i år oplevet, at der er chauffører, der har kørt ved en af de større taxavognmænd i vores område, i en såkaldt ”prøveperiode”, uden at få løn.

Det er efterhånden desværre, blevet ganske normalt, at man inden for Taxi området, restaurationsbranchen og andre steder, har det man kalder ”prøvevagter”.

Om det er en prøvevagt for se om virksomheden er noget for medarbejderen eller omvendt, står lidt uklart, men vi tror det er for virksomhedens skyld.   

 

Vi vil gerne her slå helt fast, at der er ikke noget der hedder gratis arbejdskraft, hverken på Taxa området, restaurationsbranchen, eller andre steder.

Og det er lige meget om der er en overenskomst eller ej.

 

Der er heller ikke lavet særlige regler for udenlands arbejdskraft og unge, der gør, at de må arbejde gratis, som der åbenbart er mange arbejdsgivere der tror.

 

Det er vores indtryk, at det efterhånden er blevet almindelig praksis inden for bestemte brancher, at man skal arbejde gratis nogle dage uden at få løn.

Det er endda så almindeligt, at der er kolleger, der opfordrer de nye til, ikke at bede om løn for de såkaldte ”prøvevagter”. 

 

Hvis du i forbindelse med, at du skal ansættes i et Taxafirma, på en restaurant eller andre steder, oplever at virksomheden ikke betaler løn fra dag 1, så kontakt afdelingen, så vil vi rette henvendelse til arbejdsgiveren.

 

Har du allerede oplevet, ikke at få løn for den første tid.

Hvis du allerede nu har oplevet, ikke at få løn for de første timer du har været på arbejde, så kontakt din 3F afdeling.

Vi vil meget gerne have et overblik over stort problemet er, og hvor lang tid det har stået på.

 


Masser af fordele med 3F Som medlem af 3F får du mange gode fordele og rabatter:
  • Rabat på dine forsikringer
  • Rabat i mere end 1.300 butikker og webshops
  • Fri adgang til 3F Superliga
Kontakt