Overenskomstforhandlingerne på det offentlige område er i fuld gang. Det samme er der på nogle af vores overenskomster på det private område, eksempelvis for jer, der arbejder på det grønne område.
Ligesom tidligere er løn selvfølgelig en central del af overenskomstforhandlinger.
Men også at de sammenhæng mellem arbejdsliv og privatliv er vigtige denne gang.
Det er nemlig afgørende, at der kommer fleksibilitet ind i arbejdstiden, så I medlemmer også kan have godt fritidsliv, med tid til børn, børnebørn og alt andet ifritiden.
Tidligere var fleksibilitet et ønske fra arbejdsgiverne, og nu er det så vores tur på vegne af jer til at fremsætte krav overfor arbejdsgiverne om “work-life-balance”
Husk at du som medlem og beskæftiget inden for de overenskomstområderne der forhandles i, er med til at bestemme. Det sker, når der er et resultat som skal til afstemning i blandt dig og kollegaerne.
Vi sender afstemnings-materiale ud, og det tager ikke mange minutter at afgive stemme.
Så når tiden er inde: STEM OG BESTEM
Der er flere krav fra vores side, og du kan løbende følge med på denne hjemmeside:
OK26 | Overenskomstforhandlinger på det offentlige område - 3F
Vi afventer stadig helt konkret, hvornår alle de lovede nye arbejdspladser i vores område starter. Det gælder både produktion af ammunition på Krudten i Elling, og byggeri af nye skibe på det orlogsværft der skal være i Frederikshavn.
Her er det først bygge-anlægs folk der mærker de nye arbejdspladser, og på Krudten er renovering og nybyggeriet i fuld gang.
Er du ufaglært og går med tanke om dine muligheder for at blive faglært, så kontakt vores vejledere i afdelingen.
Muligheder for at få en uddannelse er blevet flere. Og ekstra bonus til dig, der vil gå fra ufaglært til faglært, er at dine jobmulighed bliver meget bedre.
Kig bare mod Scandic Pelagic i Skagen, hvor flere og flere af de ansatte i fiskeindustrien får en faglært uddannelse.
I 2024 gennemførte 17 medarbejdere et uddannelsesforløb som led i deres strategi om at flere går fra ufaglært til faglært.
Et tæt samarbejde med erhvervsskolen betyder, at hele forløbet afvikles lokalt i Skagen.
Den lokale uddannelse henvender sig i år til alle, der har arbejdet indenfor industri, hvor maskiner, transportbånd osv. indgår i fremstillingsprocessen af de mange produkter der produceres rundt på arbejdspladserne.
Internt her hos 3F Frederikshavn arbejder bestyrelsen for at sikre, at vi stadig er lokalt til stede, så tæt på medlemmerne som vi kender i dag.
2026 er også et valgår, nemlig valg til Folketinget. Også her er det også vigtigt, du deltager og afgiver din stemme.
Hør meget mere på vores generalforsamling d. 24. marts, hvor vi starter med spisning. Tilmelding nødvendig.
FINN JENNE
Har du et spørgsmål? Vi sidder altid klar ved telefonerne til at hjælpe dig.
Hvis du er medlem af 3F, skal du logge på Mit3F for at kontakte din afdeling.
Spørg os om alt. Vi svarer hurtigst muligt
Er du medlem af 3F skal du logge på Mit3F for at kontakte din afdeling.