Nyheder
Det giver mig en vej Hussein har arbejdet i over 20 år som bagageportør. Sidste år mistede han jobbet. ”Jeg kendte ingenting til systemet for ledige.” Så begyndte han at komme i Uddannelses- og jobværkstedet.

Oprindeligt er Hussein uddannet indenfor både IT og fysik. Men fik ikke brugt sine uddannelser, men det førte alligevel ført til en interesse for medicinalindustrien. Her kan han nemlig bruge de ting han har lært.

3F Kastrup A-kasses Uddannelses- og jobværksted har hjulpet Hussein med mange ting. Lige fra CV, ansøgninger, vejledning i uddannelse og hjælp med pligter og rettigheder, når man er ledig. Her er mulighed for at hjælpe den ledige mere individuelt. Det kan Hussein godt mærke: ”Når man kommer der så ofte, lærer man hinanden at kende. Mette og Ilja ved hvad jeg kan og vil. Derfor er de gode til at se, hvad der vil være relevant for mig, og hjælpe med at vurdere et jobopslag. Det kan de ikke i jobcentret. Det er for stort. I Jobværkstedet får man den hjælp, man har brug for. Men der er også plads til det sociale. Det giver mig en vej fremad. De er virkelig søde.”

Gennem A-kassen har Hussain fået medicinalkurser. Det var vejledningen i værkstedet, der ledte ham ind i de baner. Efter kurset er Hussein overbevist om, at det er det helt rigtige for ham. ”Jeg synes medicinal er virkelig spændende, og jeg har søgt ind hos alle medicinalfirmaerne,” siger han. Det rimer både på hans tidligere uddannelse og de erfaringer han har fra lufthavnen, hvor regler og sikkerhed fylder meget. Nu vil han prøve at blive procesoperatør. Derfor skal hans kompetencer afklares ved en såkaldt realkompetencevurdering.

”Ved at tage kurser, viser man også virksomhederne, at man er motiveret og gerne vil. Så kan man holde sig opdateret. Jeg er ikke vant til at være ledig, og jeg vil virkelig gerne i arbejde.” Derfor har Hussein efterhånden taget en del kurser. Han er også aktiv på jobmesser og søger mange jobs hver uge.

Hussein opfordrer alle ledige medlemmer til at bruge job- og uddannelsesværkstedet i A-kassen. De er virkelig søge og man får meget ud af det. Værkstedet er hver mandag. Spørg i A-kassen, hvis du er ledig og også vil med.

Masser af fordele med 3F Som medlem af 3F får du mange gode fordele og rabatter:
  • Rabat på dine forsikringer
  • Rabat i mere end 1.300 butikker og webshops
  • Fri adgang til 3F Superliga
Kontakt