Nyheder
Sommerhilsen fra din fagforening Nye medlemmer, godt arbejde i sommervarmen, lav ledighed, lønforhandlinger, overvågning og andet nyt fra din fagforening

Nye kolleger – nye medlemmer

Det går fremad med medlemstallet. Snart er vi ca. 50 medlemmer fra at nå niveauet før Corona. Det viser at der er godt gang i lufthavnen, og at I på arbejdspladserne er gode til at tage imod nye kolleger og byde dem velkommen i fællesskabet. Det er godt arbejde!

Unge medlemmer
Glædeligt er at se mange unge medlemmer. Faktisk er vi nu ca. 1.100 medlemmer under 30 år mod ca. 600 før coronaen.
Bagsiden af medaljen er, at mange erfarne hænder har fundet andre job – typiske med bedre weekendfri, eller de har helt forladt arbejdsmarkedet.

Godt sommerarbejde

Selv om der kommer nye kolleger til, bliver der løbet stærkt. Både i lufthavnen, i skralden, i kommunen og mange andre steder er der sommertravlhed. 3F’erne leverer et godt stykke arbejde, også når solen står stærkt. Uden os ville det hele hurtigt gå i stå.

Lønforhandlinger på Industriens Overenskomst

Efter overenskomstaftalerne på landsplan blev vedtaget af medlemmerne, laves der lokalaftaler i de enkelte virksomheder. De fleste steder er færdige og alle steder er der udsigt til reallønsfremgang.
Ekspeditionsarbejderne i SGH stemmer p.t. om en aftale, der kun omfatter løn.
3F Kastrup har deltaget i nogle forhandlinger og støttet tillidsrepræsentanterne i andre, og det har været en både god og travl tid.

A-kassen

Ledigheden er heldigvis fortsat meget lav blandt 3F Kastrups medlemmer! Men ikke alle er i job, og vi laver en særlig indsats hen over sommeren for at alle kan få et relevant job
A-kassen arbejder også med jobformidling og uddannelse, og hver mandag kan ledige medlemmer få hjælp i Uddannelses- og jobværkstedet. Se historien om Hussein, der har brugt tilbuddet flittigt.

Overvågning i lufthavnen

Det er ikke nyt med overvågning i lufthavnen. Men nu kan CPH’s videoovervågning kombineres med kunstig intelligens, som dermed kan bruges til langt flere ting.
Overvågning kan godt bruges fornuftigt, men der skal være klare aftaler omkring det. Den problematik har 3F foreløbig rejst overfor CPH og SAS.

Brug af billeder
Det er et ubetinget krav, at den enkelte medarbejder skal give samtykke, hvis ledelsen vil bruge billeder eller videooptagelser fra overvågningskameraer i en personalesag. Kontakt 3F Kastrup, hvis du støder ind i problemer om det.

Mange faglige sager
Desværre har vi stadig mange faglige sager kørende, specielt SGH fylder i bunkerne med udsigt til både voldgift og arbejdsret, men der er også mange ””nemme” sager, vi hurtigt får løst sammen med arbejdsgiveren, så et medlem kan gå glad ud ad døren.

Vi ønsker alle en god sommer

Fagforeningshuset er åbent hele sommeren. Der er kunst på væggen, kaffe på kanden eller et glas koldt vand, så kig endelig forbi.
Ferie og feriefridage er ikke dumpet ned fra himmelen, men en tilkæmpet ret, og vi ønsker alle en rigtig god sommer – især dig der skal holde hjulene i gang.

Gode hilsner

Henrik Bay-Clausen, formand i 3F Kastrup



Masser af fordele med 3F Som medlem af 3F får du mange gode fordele og rabatter:
  • Rabat på dine forsikringer
  • Rabat i mere end 1.300 butikker og webshops
  • Fri adgang til 3F Superliga
Kontakt