Tommy fortæller:
Cyanotypi / Blåtryk
For et år siden (2022) begyndte jeg at arbejde med cyanotypi. Det er en spændende fotografisk proces, som blev lanceret af sir John Herschel i 1842.
Processen foregår ved, at papir eller stof skal behandles med to slags kemikalier. Herefter lægges materialet, der skal afbilledes ovenpå papiret/stoffet og glaspladen lægges øverst. Det hele bliver eksponeret med sollys eller UV-lamper, og til sidst bliver det fremkaldt i vand.
Alle billeder er unikke og der kan arbejdes med forskellige former, aftryk, materialer og i flere lag. Den flotte berlinerblå farve fremkaldes, der hvor området bliver belyst, og alt andet der er dækket til, fremstår i papiret/stoffet oprindelige farve.
Jeg finder planter på mine gåture rundt i naturen. Planterne tørres og bearbejdes for at kunne ligge jævnt under glaspladerne.
Fremkaldelsen tager imellem 15 minutter og 3 timer i sollys eller under UV-lamper.
Man kan se mere på Tommys hjemmesiden her
Har du et spørgsmål? Vi sidder altid klar ved telefonerne til at hjælpe dig.
Hvis du er medlem af 3F, skal du logge på Mit3F for at kontakte din afdeling.
Spørg os om alt. Vi svarer hurtigst muligt
Er du medlem af 3F skal du logge på Mit3F for at kontakte din afdeling.