Nyheder
Pressemeddelselse Generalforsamling 2026 3F Midtfjord sætter rekord og styrker organisationen på generalforsamling

3F Midtfjord afholdt den 26. marts 2026 sin årlige generalforsamling på Kimberkroen i Aars med deltagelse af 90 medlemmer.

På generalforsamlingen blev Brian Bertelsen genvalgt som formand. Samtidig vedtog forsamlingen en række vedtægtsændringer, herunder en ny ledelsesstruktur med én næstformand frem for to.

 

I den forbindelse stopper Lindy Mortensen som 1. næstformand og udtræder af den daglige ledelse, mens Morten Andersen blev valgt som fremtidig næstformand.

 

I sin beretning kunne formand Brian Bertelsen fremhæve et særdeles stærkt resultat for 2025, hvor afdelingen har opnået et rekordhøjt niveau af inddrevne midler på over 151 millioner kroner. Det er en markant stigning fra 126 millioner kroner i 2024 og 119 millioner kroner i 2023. Beløbet svarer til cirka 43.000 kroner pr. medlem og understreger værdien af medlemskabet.

”Det viser tydeligt, at vores medlemmer får noget for deres kontingent. Vi er der, når det virkelig gælder – hvad enten det handler om arbejdsskader, sociale sager eller faglige konflikter,” udtalte formanden.

 

På medlemsområdet oplever 3F Midtfjord dog fortsat udfordringer. Medlemstallet er faldet fra 3.961 til 3.864 det seneste år.

Faldet skyldes især, at mange medlemmer forlader arbejdsmarkedet, mens tilgangen af nye medlemmer endnu ikke er tilstrækkelig. For at imødegå udviklingen har afdelingen iværksat en række initiativer, herunder introduktionsdage for tillidsvalgte, udviklingssamtaler (TUS), introkontingent med gratis medlemskab i to måneder samt familiekontingent for unge.

 

Derudover arbejdes der målrettet med at gøre indmeldelse nemmere og styrke indsatsen over for unge og elever på erhvervsuddannelser. Et særligt fokusområde er også organisering af udenlandske kollegaer. Her har afdelingen ansat en polsktalende medarbejder til at understøtte kontakten til især østeuropæiske arbejdstagere og styrke organiseringen på arbejdspladserne.

 

Afdelingen har i dag 132 tillidsvalgte, som spiller en

central rolle i kontakten til medlemmerne og i arbejdet med at organisere nye kollegaer.

 

Generalforsamlingen berørte også en række aktuelle faglige emner, herunder overenskomstforhandlingerne i 2026, hvor der blandt andet er fokus på løn, pension og fleksibilitet.

Derudover blev den såkaldte deltidsdom fremhævet, som kan give medlemmer mulighed for økonomiske krav med tilbagevirkende kraft.

 

Som led i organisatoriske tilpasninger blev det oplyst, at visse A-kasseopgaver centraliseres, og at kontoret i Fjerritslev lukker ved udgangen af juni 2026. Beslutningen er truffet for at sikre en mere effektiv ressourceanvendelse i en tid med faldende medlemstal.

 

Afslutningsvis rettede formanden en tak til bestyrelse, tillidsvalgte og medarbejdere for deres indsats og understregede, at fokus fremadrettet vil være på at styrke fællesskabet, øge medlemstallet og fastholde en stærk faglig indsats.

 


Masser af fordele med 3F Som medlem af 3F får du mange gode fordele og rabatter:
  • Rabat på dine forsikringer
  • Rabat i mere end 1.300 butikker og webshops
  • Fri adgang til 3F Superliga
Kontakt