Nyheder
3F Nordsjælland styrker det faglige samarbejde med Kladovo i Serbien Fællesskab, faglig organisering og solidaritet på tværs af landegrænser var i fokus, da 3F Nordsjælland besøgte Kladovo i Serbien. Turen gav nye kontakter og idéer til et tættere samarbejde. Nu arbejdes der på at invitere serbiske tillidsfolk til Danmark for at udveksle erfaringer om fagligt arbejde og den danske model.


Hvordan styrker vi fagbevægelsen på tværs af landegrænser? Det spørgsmål var med på dagsordenen, da en delegation fra 3F Nordsjælland besøgte den serbiske by Kladovo ved Donau fra den 12. til den 16. oktober 2026.

 

Delegationen besøgte lokale arbejdspladser, rådhuset, en teknisk skole og den lokale fagforening SSSS. Undervejs fik deltagerne et indblik i de serbiske kollegers arbejdsforhold og vilkår. Samtidig blev der knyttet nye kontakter og åbnet for et tættere samarbejde.

 

Turen samlede tillidsrepræsentanter og fagligt aktive fra flere arbejdspladser i Nordsjælland. Flere mødte hinanden for første gang. De kom fra de tre tidligere afdelinger, som nu er samlet i 3F Nordsjælland.

 

Studieturen blev støttet af Solidaritet over Grænser, 3F’s personaleforening og deltagernes egenbetaling. Den serbiske fagforening SSSS Kladovo og vandkraftværket Djerdap sponsorerede transport og to hovedmåltider.

Høj organisationsgrad og stærkt samarbejde

Et af turens vigtige besøg var på vandkraftværket Djerdap. Værket ligger ved Donau på grænsen mellem Serbien og Rumænien. De to lande byggede værket sammen i slutningen af 1960’erne.

 

I dag er Djerdap en vigtig arbejdsplads og en central del af økonomien i området. Delegationen fik en rundvisning og så blandt andet kontrolrummet, de store maskiner og de områder, hvor medarbejderne har deres daglige arbejde.

 

Værkets direktør, fagforeningsformanden Nicola og tillidsrepræsentanten Milo fortalte om arbejdspladsen og dens betydning for regionen.

 

Et særligt positivt indtryk var den høje organisationsgrad. Omkring 95 procent af de ansatte på Djerdap er organiserede. Der er også et tæt samarbejde om sikkerhed og arbejdsmiljø.

 

Det viser, hvilken styrke det giver, når medarbejderne står sammen og er organiserede. Samtidig er billedet anderledes på mange private arbejdspladser i Serbien. Her er det sværere for fagbevægelsen at få fodfæste og sikre kollektive aftaler.

 

Delegationen besøgte også den lokale fagforening SSSS. Her er økonomien begrænset, og de fagligt aktive arbejder frivilligt i deres fritid ved siden af deres almindelige job.

 

Alligevel er viljen til at styrke fagbevægelsen stor. De serbiske kolleger ønsker især et tættere samarbejde med 3F om uddannelse af tillidsfolk og arbejdet for at få flere overenskomster på private arbejdspladser.

 

Det er områder, hvor 3F har erfaringer, som kan være nyttige at dele. Omvendt giver mødet med de serbiske kolleger også danske tillidsfolk ny viden om de vilkår, som fagbevægelsen arbejder under i andre lande.

Uddannelse og solidaritet i praksis

Delegationen besøgte også den tekniske skole i Kladovo. Her blev der vist rundt i faglokalerne for blandt andet smede, elektrikere, VVS, køkken og kemi.

 

Eleverne veksler mellem undervisning på skolen og praktik i virksomhederne. Skolen spiller derfor en vigtig rolle i uddannelsen af fremtidens faglærte.

 

Skolens leder fortalte om det tidligere samarbejde med den tekniske skole i Hillerød. Forbindelsen har ligget stille i omkring 15 år, men der er et ønske om at få samarbejdet i gang igen.

 

Det bakkede delegationen op om. Der blev aftalt et initiativ til at kontakte skolen i Hillerød, så mulighederne for et nyt samarbejde kan undersøges.

 

Besøget viste også, at skolen har brug for hjælp. Undervisningsmaterialerne er slidte, og bygningen er dårligt isoleret. Det gør opvarmningen dyr.

 

Skolens bus er desuden slidt op. I mere end 15 år har den hentet og bragt elever fra landsbyerne omkring Kladovo.

 

Derfor vil deltagerne undersøge, om det er muligt at skaffe en ny bus, brugte computere og andet udstyr. Der kan også være mulighed for at finde køkkenudstyr fra Nordsjællands Hospital, når hospitalet flytter.

 

Det handler om at bruge de ressourcer, vi har, til gavn for andre. Udstyr, som ikke længere skal bruges i Danmark, kan måske gøre en stor forskel for elever og lærere i Serbien.

 

Delegationen drøftede også selve uddannelsessystemet. Der var blandt andet forslag om et tættere samarbejde mellem erhvervsskoler og gymnasier. På den måde kan eleverne få et bedre og mere sammenhængende uddannelsesforløb.

 

Samarbejdet mellem skolerne kan dermed blive endnu en vej til at styrke forbindelserne mellem Danmark og Serbien.

 

Næste skridt: Serbiske tillidsfolk til Danmark

Turen bød også på et besøg hos den kommunale tekniske forvaltning, der blandt andet står for vand, spildevand, fjernvarme og affald.

 

Her så delegationen en slamsuger, som  3F frederiksborg gav til Kladovo i 2006. I Danmark var køretøjet klar til skrot. I Serbien har det siden hjulpet med at rense kloakker og løse problemer med overløb i byen og de omkringliggende landsbyer.

 

På pladsen stod også en minigraver, som 3F Frederiksborg tidligere har sponsoreret. Den mangler reservedele, og delegationen vil undersøge, om de kan skaffes, så maskinen igen kan komme i arbejde.

 

Det er konkrete eksempler på solidaritet i praksis. Når vi hjælper hinanden med viden, udstyr og kontakter, kan det skabe værdi langt ud over den enkelte arbejdsplads.

 

Men det vigtigste resultat af turen er de faglige forbindelser og ønsket om at udvikle dem yderligere.

 

Den lokale fagforening SSSS vil gerne sende tillidsfolk og fagligt aktive til Nordsjælland. Her skal de have mulighed for at lære mere om den danske model, overenskomstsystemet og arbejdet som tillidsrepræsentant.

 

Det næste skridt er derfor at finde penge til et besøg i Danmark. Målet er at skabe rammer for, at danske og serbiske tillidsfolk kan udveksle erfaringer og lære af hinanden.

 

Der bor samtidig mange mennesker med rødder i Kladovo i Nordsjælland og Skåne. Mange er medlemmer af vores fagforeninger. Derfor overvejer deltagerne også at arrangere en fælles fest, hvor folk kan mødes og styrke de personlige bånd.

 

Delegationen kom hjem med gode oplevelser, nye kontakter og konkrete idéer til det videre arbejde. Nu handler det om at følge op på aftalerne og omsætte de gode intentioner til handling.

 

For faglig solidaritet stopper ikke ved landegrænsen. Den bliver stærkere, når vi mødes, deler erfaringer og står sammen om at forbedre forholdene for lønmodtagere.


Masser af fordele med 3F Som medlem af 3F får du mange gode fordele og rabatter:
  • Rabat på dine forsikringer
  • Rabat i mere end 1.300 butikker og webshops
  • Fri adgang til 3F Superliga
Kontakt