Nyheder
Gravemaskine til Kladovo En smuk dag i oktober krydser Daniel, formand for 3F Frederiksborg, floden Donau, som danner grænsen mellem Serbien og Rumænien. På en trailer bag på bilen har han en minigravemaskine, som skal foræres til Kladovo Kommune.

Gravemaskinen er det konkrete bevis på venskabsbåndet mellem fagforeningen og indbyggerne i byen Kladovo, som ligger i det østlige Serbien.

De fleste serbere, der bor i Nordsjælland, stammer fra Kladovo og 3F Frederiksborg har i mange år haft venskabsforbindelser med fagbevægelsen i byen. 

I 2023 besøgte Daniel for første gang området, og på turen blev han opmærksom på, at byen i den grad mangler en minigravemaskine. Fjernvarmenettet er ved at blive bredt ud i byen, men gravearbejdet foregår med håndkraft, hvilket både er langsommeligt og hårdt for de arbejdere, der udfører arbejdet. 

Ved møder med den tekniske forvaltning og fagforeningen i byen blev det klart, at der var et stort ønske om en minigravemasine. Daniel har efterfølgende arbejdet for at skaffe en donation, ligesom da 3F Frederiksborg for år tilbage udvirkede, at byen fik en slamsugerbil.

Nu er det lykkedes, og i starten af oktober kunne Daniel hente minigravemaskine og trailer hos Rold Maskinudlejning og sætte kursen mod Kladovo.

Solidaritet

»Solidaritet har altid været det grundlæggende i fagligt arbejde. Uden støtte til og fra hinanden er det umuligt at kæmpe for gode løn- og arbejdsforhold og et retfærdigt samfund«, siger Daniel og fortsætter »Her er der tale om international solidaritet, hvor 3F Frederiksborg helt konkret støtter vores venner og kollegaer i vores venskabskommune. En minigravemaskine hjælper dels Kladovo med den grønne omstilling, så fjernvarmen hurtigere kommer ud til indbyggerne, og dels vores kollegaer med et bedre arbejdsmiljø, hvor det hårde nedslidende arbejde erstattes med minigravmaskinen – det giver virkelig mening«.

På nationalt TV

At 3F Frederiksborgs engagement har stor betydning blev understreget, da et TV-hold dukkede op og filmede, mens minigravemaskinen blev overdraget og  dens funktioner blev demonstreret. 

TV-stationen ønskede også et interview med Daniel, hvor han fik lejlighed til at fortælle både om donationen, og at fagforeningen ønsker at udbygge samarbejdet. 

Indslaget blev derefter vist i bedste sendetid.

Hektiske dage

Daniels besøg i Kladovo varede blot 2 dage, men det var til gengæld hektiske dage med mange møder og oplevelser. Daniel besøgte den lokale fagforening, kommunens Vej- og Parkafdeling, hospitalet og Zoologisk Have. Opholdet blev afsluttet med en hyggelig afskedsmiddag med traditionelle, yderst velsmagende egnsretter.

Under hele besøget blev Daniel ledsaget af Boris Keseric, den tidligere formand for venskabsforeningen MIR og bosiddende i Hillerød. Boris har hus i Kladovo, kender de fleste og fungerede samtidig som tolk.

Fremtidige besøg »Det var en dejlig oplevelse at vende tilbage til Kladovo og i fremtiden håber jeg, at vi udbygger samarbejdet og venskabet. – Hvor kunne det være givende for alle, hvis flere af vores medlemmer, også de der ikke stammer fra området, kunne tage på studieture med kollegaer eller på ferie med familien i det smukke område ved Donau. Og selvfølgelig skal vi også invitere vores venner her til Hillerød«, siger Daniel, der allerede har konkrete idéer til nye arrangementer.  

Masser af fordele med 3F Som medlem af 3F får du mange gode fordele og rabatter:
  • Rabat på dine forsikringer
  • Rabat i mere end 1.300 butikker og webshops
  • Fri adgang til 3F Superliga
Kontakt