Nyheder
3F Nordsjælland ønsker dig en god og velfortjent sommerferie Sommerferien står for døren og nu skal vi nyde nogle uger, hvor vi kan komme ned i gear og få bedre tid til familie og venner.

Retten til ferie er ikke kommet ud af den blå luft, men er resultatet af, at lønmodtagere har stået sammen i fagbevægelsen og kæmpet for retten til ferie med løn.

Når vi i dag har ret til 5 ugers ferie med løn, så skyldes det, at fagbevægelsen gennem tiden har forhandlet os til mere ferie, som efterfølgende er blevet en del af ferieloven.

I år 2000 fik vi den 6. ferieuge forhandlet ind i overenskomsterne, – 5 feriefridage, som de, der er dækket af en overenskomst, har ret til at holde.

Fagbevægelsens styrke i forhandlingerne handler om vores fællesskab; at du er medlem af fagforeningen, og at vi står sammen om de løn- og arbejdsvilkår, som vi har opnået i overenskomsterne. 

Også når det gælder ferien, er det vigtigt at være med i en fagforening, der kan forhandle din overenskomst.


Masser af fordele med 3F Som medlem af 3F får du mange gode fordele og rabatter:
  • Rabat på dine forsikringer
  • Rabat i mere end 1.300 butikker og webshops
  • Fri adgang til 3F Superliga
Kontakt