Donald Trump har fjernet det meste af USA’s udviklingsbistand, siden han kom til magten i februar i år. Men USA er ikke det eneste land, hvor international solidaritet er under pres. Også Storbritannien, Frankrig, Belgien og Sverige skåret i deres bistand.
Det rammer indsatsen for arbejderrettigheder i de fattigste lande hårdt. Et eksempel er det amerikanske Solidarity Center, der står amerikansk fagbevægelses internationale udviklingsprogrammer.
Organisationen har med ét slag mistet halvdelen af sit budget. Det har fået Solidarity Center til at lægge sag an mod det amerikanske arbejdsministerium, der finansierede nogle af projekterne.
- Mange af vores projekter i fare – blandt andet støtte til en reform af bomuldsindustrien i Usbekistan, hjælp til Arbejdstilsynet i Georgien og aktiviteter i Ukraine. Meget værdifuldt arbejde vil sandsynligvis stoppe, lyder det fra Stanislaw Chienuch, der indtil for nylig var koordinator af Solidarity Center i Georgien. Han besøgte 3F’s internationale solidaritetskonference i Helsingør i slutningen af april.
- Trump-regeringen viser meget lidt interesse i at opretholde nogen form for indsats for arbejderrettigheder. Der var et lille håb om, at Trump ville fastholde nogle programmer for at ligestille amerikanske virksomheder og arbejdere med de udenlandske, men det blev gjort til skamme, sagde Stanislaw Chienuch. Han har tidligere stået for solidaritets-arbejde i Sydafrika og Polen.
Solidarity Center i lang tid stort set ikke har modtaget penge fra amerikansk fagbevægelse, men i stedet fra regeringen. Det skaber problemer nu.
- I årtier med faldende medlemstal og voksende nationalisme og fremmedhad, behøvede man ikke bede medlemmerne om støtte, men fik kun statslige midler. Men det skabte også en kløft mellem AFL-CIO (USA’s FH) og Solidarity Center. Og de fleste amerikanske fagforeningsmedlemmer kender ikke meget til arbejdet, erkendte den polsk-fødte koordinator.
- Derfor står AFL-CIO og Solidarity Center over for den enorme opgave at skulle genopbygge forbindelsen til amerikanske arbejdere og fagbevægelse og vise, at fremme af arbejderrettigheder i udlandet også styrker positionen i hjemlandet, sagde Stanislaw Chienuch.
Fagbevægelsen i USA er stadig splittet i USA, tilføjede Christina Hajagos-Clausen fra IndustriAll. Hun holdt oplæg for de 78 deltagere om behovet for bindende aftaler med store tøjbrands, men fortalte også om situationen i USA.
- Dele af fagbevægelsen har støttet Trump på grund af løftet om at sikre amerikanske arbejdspladser, men de blev overrasket, da han som noget af det allerførste fjernede retten til at forhandle overenskomster for en million føderalt ansatte offentlige arbejdere, sagde Christina Hajagos-Clausen.
Har du et spørgsmål? Vi sidder altid klar ved telefonerne til at hjælpe dig.
Hvis du er medlem af 3F, skal du logge på Mit3F for at kontakte din afdeling.
Bliv ringet op af 3F og få hjælp til at melde dig ind.
Er du medlem af 3F skal du logge på Mit3F for at kontakte din afdeling.
Spørg os om alt. Vi svarer hurtigst muligt
Er du medlem af 3F skal du logge på Mit3F for at kontakte din afdeling.