Nyheder
Arbejderrettigheder i Europa undergraves af Tesla-ejer og anti-arbejderregeringer Retten til at strejke og være medlem af en fagforening er ikke en selvfølge, viser den seneste rapport fra Den Internationale Faglige Sammenslutning. Især i Europa går det hastigt tilbage for arbejderrettighederne.

Dagbladet Arbejderen NOC@ARBEJDEREN.DK

Helt grundlæggende demokratiske arbejderrettigheder som retten til at strejke og til at melde sig i fagforening er på hastigt tilbagetog.

Især i Europa er tendensen tydelig, fremgår det af ITUC Global Rights Index for 2024.

ITUC står for International Trade Union Confederation eller på dansk Den Internationale Faglige Sammenslutning. Organisationen repræsenterer over 200 millioner lønmodtagere fra 163 lande.

Rapporten nævner konkret Elon Musk, manden bag elbil-mærket Tesla, der siden den 27. oktober 2023 har været midtpunkt i en strejke startet blandt 130 mekanikere på 10 Tesla-værksteder i Sverige.

Elon Musk nægter at deltage i kollektive forhandlinger, og han bekæmper indædt fagforeninger med både lovlige og ulovlige midler. Eksempelvis annoncerede Tesla sidste år åbent efter en lobbyist, der kunne hjælpe dem med at bekæmpe fagforeninger i Norden.

Krænkelser  
Den adfærd er et eksempel på krænkelser af kollektive forhandlingsrettigheder, der forekommer i mere end halvdelen af de europæiske lande.

73 procent af landene krænkede strejkeretten, 54 procent af landene overtrådte retten til kollektive forhandlinger og 41 procent af landene udelukkede arbejdere fra retten til at oprette eller tilslutte sig en fagforening, lyder nogle af de konkrete resultater.

Et af de lande, der krænker retten til at strejke, er Finland, hvor regeringen ønsker at begrænse politiske strejker til en enkelt dag og underminerede lønforhandlingerne som en del af det, ITUC-rapporten kalder et “hidtil uset angreb på den nordiske samfundsmodel.”

Og Frankrig var et af 131 lande, der overtrådte strejkeretten ved at retsforfølge fagforeningsmedlemmer, der deltog i sidste års masseprotester mod ændringer af pensionslovene.

Læs mere i dagbladet Arbejderen – klik her


Masser af fordele med 3F Som medlem af 3F får du mange gode fordele og rabatter:
  • Rabat på dine forsikringer
  • Rabat i mere end 1.300 butikker og webshops
  • Fri adgang til 3F Superliga
Kontakt