Frem til 2024 er 3F’s a-kasse i Region Syddanmark, Region Midtjylland og på Bornholm med i et forsøg, som betyder, at a-kassen overtager hele indsatsen for egne ”nyledige”. Det vil sige, at de første tre måneder, du er ledig, skal du alene i kontakt med a-kassen.
Er du omfattet af a-kasse-forsøget, vil du have et tæt samarbejde med 3F’s a-kasse. Jobcentret inddrages som udgangspunkt først senere.
Vi vil målrette indsatsen og styrke din søgen efter nyt job eller uddannelse. Efter tre måneder, hvis du stadig er ledig, vil a-kassen indgå i et tæt samarbejde med det lokale jobcenter om indsatsen – alt sammen med det fælles formål at hjælpe dig godt videre i job eller uddannelse.
Vi tror på, at motivation og medindflydelse er vejen frem, og vi glæder os til at samarbejde med dig.
Har du forslag til ændringer til artiklen, du er i gang med at læse, er du meget velkommen til at sende din feedback til os.
Har du et spørgsmål? Vi sidder altid klar ved telefonerne til at hjælpe dig.
Hvis du er medlem af 3F, skal du logge på Mit3F for at kontakte din afdeling.
Bliv ringet op af 3F og få hjælp til at melde dig ind.
Er du medlem af 3F skal du logge på Mit3F for at kontakte din afdeling.
Spørg os om alt. Vi svarer hurtigst muligt
Er du medlem af 3F skal du logge på Mit3F for at kontakte din afdeling.