Tre mio. passagerer er kommet gennem Københavns Lufthavn i maj måned. Det er det højeste antal nogensinde i maj.
Det er især de europæiske ruter samt indenrigsflyvning, der er i vækst. Der er også en stor stigning i transferpassagerer.
Krige og urolighed i Mellemøsten giver stigende oliepriser, og det kan mærkes overalt. Vi håber der bliver fred, også for trafikkens skyld, men først og fremmest fordi krig er ubærligt for dem, der skal leve i det.
I løber stærkt
Der er travlt på mange arbejdspladser for tiden. Blandt andet i lufthavnen med stadigt stigende antal rejsende, bliver der løber stærkt. Der er ansat ekstra kolleger, men der er stadig dage og tider på dagen, hvor behovet slet ikke er dækket.
Grej
Der er også udfordringer med for lidt grej eller grej der ikke fungerer som det skal
Vi minder om at fejlmeldt grej er fejlmeldt af en grund, og det skal tjekkes!
Vi har oplevet ulykker på grund af fejlmeldt grej, der alligevel blev taget i brug.
Husk sikkerheden og at passe hinanden.
Nye færdselsregler i bagagehallen
Der er kommet nye færdselsregler i bagagehallen og ny kameraovervågning. Søg hjælp, hvis der er noget du ikke forstår. Man bliver nødt til at overholde reglerne.
Vi har vedhæftet reglerne herunder til de interesserede.
Har du et spørgsmål? Vi sidder altid klar ved telefonerne til at hjælpe dig.
Hvis du er medlem af 3F, skal du logge på Mit3F for at kontakte din afdeling.
Spørg os om alt. Vi svarer hurtigst muligt
Er du medlem af 3F skal du logge på Mit3F for at kontakte din afdeling.